PULČÍNSKÉ SKÁLY

02.11.2021

Cestičky, větvičky, kořeny, potůček, schody, zábradlí a místy i řetězy k přidržování. To vše vás čeká na nedlouhé, ale o to dobrodružnější cestě do Pulčínských skal. Vystoupáte několik desítek výškových metrů, užijete si krásné výhledy do okolní krajiny a dětem můžete slíbit opravdové dobrodružství a taky trochu toho "horolezení".


Rychlý přehled: 

Délka popsané trasy celkem: 4 km • Typ: Pískovcový skalní labyrint - Národní přírodní rezervace • Absolvováno s dětmi (18 měsíců v krosničce, 5 let hezky pěšky) • Kočárek: NE • Výchozí bod: Parkoviště na kraji obce Pulčín  Termín návštěvy: 08/2021  Vzdálenost z Uh. Hradiště: 70 km • Vzdálenost ze Zlína: 40 km 


Výchozí bod/parkování:

Placené parkoviště, které je vyhrazeno návštěvníkům "Pulčin", najdete hned na kraji obce Pulčín. Poplatek v době naší návštěvy byl 50 Kč/den. U parkoviště se v létě pásly krávy a nedaleko je i restaurace.

GPS souřadnice parkoviště: 49.2200717N, 18.0761517E

Kudy dál: následujte červenou turistickou značku.

Trasa a terén:

Cestou na skalní masiv vystřídáte všechny možné terény. V Obci půjdete po běžné asfaltové cestě, kterou vystřídá cesta polní, ta se mění v pěšinku a při výstupu na skály se nevyhnete schodům, kořenům, průsmykům a jiným dobrodružným zpestřením vašeho výletu. 

Náš výletní okruh byl krátký - ca. 4 km. Ale terén je opravdu náročný. Mrkněte na fotky, myslím, že výstižně zachycují krásy i nástrahy zdejších cestiček. 

Pro Davídka (5 let) to byl ale zážitek, neuvěřitelně si celý výstup užíval a  všechny překážky zdolal bez zaváhání.

Trasa je jednosměrná, takže výlet je skutečně okruh, který byste měli obejít celý (a nevracet se zpět). Myslete taky prosím na to, že jste v národní přírodní rezervaci a pohyb zde je tedy možný pouze po vyznačených stezkách a trasách.


Zajímavosti, aneb hodí se vědět:

  • Pulčín je nejvýše položená vesnička na Valašsku (střed obce: 680 m n. m.). V centru Pulčína by mělo být otevřeno informační centrum (víkendy, svátky, pátky 10-16 hod.), kromě informací o turistických cílech zde najdete WC, sprchu, můžete se zde připojit k internetu, nebo si koupit drobné upomínkové předměty.
  • Cestou ke skalám je také veřejné tábořiště, kde můžete strávit noc (ale dostanete se sem pouze pěšky, vjezd automobilům zakázán)
  • Území skal je zařazeno do nejvyššího stupně ochrany přírody v ČR (Národní přírodní rezervace) a je označováno jako největší pískovcové skalní město v moravských Karpatech 510 - 773 m n. m., 72,73 ha
  • Na nejvyšším bodě skal zvaném Zámčisko stával údajně ve středověku nevelký skalní hrad Pulčiny. Dnes jej připomínají pouze schody vytesány do skály pod vrcholem.
  • V zimním období jsou Pulčínské skály díky barevným ledopádům vyhledávanou turistickou lokalitou. Okrové zbarvení způsobuje mikroskopická řasa žijící v ledu. V zimě je trasa k ledopádům značena speciálními značkami z centra Pulčína. "Zimní" trasa bývá přístupná pouze od ledna do ca. 15. března (kontrolujte na webu) a je většinou odlišná od běžně značené turistické trasy.
Zdroje zajímavostí: 

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/pulcinske-skaly-na-valassku

https://francovalhota.cz/2019/01/turisticke-cile-a-zajimavosti-v-nasi-obci/


Naše putování:

Už při výstupu na Pulčínské skály jsme se obávali, že se naplní předpověď meteorologů a že zmokneme. Ze Zámčiska, které nabízí opravdu krásný pohled na okolní krajinu, si nešlo nevšimnout mraků, které se nad náma začínají stahovat.

Měli jsme ale štěstí, pršet začalo, až jsme bezpečně sestoupili na milosrdnou lesní cestičku, kde nám už mokré cesty ani dešťové kapičky nevadily. 

Nezapomněli jsme se zastavit ani u studánky Dobrodějky a pak už jsme spěchali k autu, kde nás naštěstí čekalo suché oblečení a svačina.

Jinak v obci Pulčín jsou minimálně dvě restaurace, kde se můžete občerstvit. Obě budete míjet cestou ke skalám. Vyzkoušené je ale nemáme. 

My jsme si zastávku na občerstvení udělali až v Bojkovicích, v Bistru na kopci - rozhodně doporučujeme. Ale je to sezónní bistro, takže kontrolujte jeho otevírací dobu (obvykle duben/květen - říjen): https://www.facebook.com/bistronakopci


Kočárek nechejte tentokrát doma

Štěpánek se celou cestu spokojeně nesl v krosně, a když začalo pršet neprotestoval ani proti pláštěnce, kterou jsme na krosně otestovali poprvé. Krásně sedí, výletníček je celý schovaný, ale díky průhledům má i nadále zachovaný krásný výhled do okolí.
Štěpánkovi se nejvíc líbil výstup nahoru. Byl tak nadšený, že kdyby mohl, nejradši by z krosny sám vyskočil a šplhal by po skalách sám.
Krosnu nebo nosítko vám na takový nebo podobný výlet rádi půjčíme:

Krásný výlet. Ren.S - Pro výletníky